Nakúpte oblečenie so zľavou až 25 % 👻 ZĽAVOVÝ KÓD: DUCH25 👻
Brokovnice
Prepravné puzdro Dasta 307 B na rozloženú brokovnicu
Nábojový pás Dasta 658 pre brokové strelivo
Prepravné puzdro Dasta 500 G, 120 cm
Brokovnica je športová, lovecká, vojenská alebo policajná rúčná strelná zbraň, strieľajúca prevažne hromadnou brokovou alebo jednotnou strelou. Má jednu alebo niekoľko hlavní s hladkým vývrtom. Býva spravidla jednoranná alebo opakovacia, pri vojenskom určení zriedkavo aj samonabíjacia alebo automatická. Hromadná strela (broky) sa používa predovšetkým na streľbu na pohyblivé (dynamické) ciele. Ponúkame vám brokovnice od známeho výrobcu Norinco. Taktiež tu nájdete veľký výber príslušenstva a doplnkov k zbraniam tohto typu.
Brokovnica
Základné delenie
Brokovnice delíme podľa počtu a umiestnení hlavní na:
- „Jednušky“ – je to jednohlavňová alebo opakovacia brokovnica
- Broková dvojka – Dve hlavne umiestnené vedľa seba
- Broková kozlica – Takisto dve hlavne, no usporiadané pod sebou
- Brokový troják – Tri hlavne usporiadané do trojuholníka (dve hore, jedna dole)
Brokové kalibre
Brokovnice sú v označovaní kalibru výnimočné. Nepoužíva sa totiž značenie v milimetroch alebo palcoch, ako sme zvyknutí pri guľových zbraniach. Poznáme brokovnice kalibru 4,8,12,..,32, no napríklad kaliber 12 neznačí priemer 12 mm. U týchto zbraní platí nepriama úmernosť medzi kalibrom a priemerom hlavne, teda čím je číslo, označujúce kaliber brokovnice väčšie, tým je priemer hlavne menší. Ako teda kalibrom pri brokovniciach rozumieť? Pôvod označovania brokových kalibrov je v Anglicku a udáva počet gulí rovnakého priemeru odliatych z jednej anglickej libry olova (453,59 g). Kaliber 12 teda znamená že sa z libry olova sa odleje 12 rovnakých gulí. Priemer hlavní pri kalibri 12 je potom totožný s týmito guličkami, teda približne 18,4 mm. Samozrejme existuje konvertná tabuľka týchto kalibrov pre lepšiu orientáciu.
Dĺžka nábojovej komory u súčasných zbraní je najčastejšie 70 mm, aj keď čoraz častejšie sa vyskytuje dĺžka 76 mm, označovaná ako MAGNUM. U starších zbraní sa môžeme stretnúť s komorou dĺžky 65 mm. Použitie streliva MAGNUM v kratších nábojových komorách môže viesť k znehodnoteniu zbrane a v horšom prípade aj k poraneniu alebo dokonca usmrteniu strelca. Je preto dôležité poznať dĺžku nábojovej komory a prispôsobiť jej používané strelivo.
Z čoho sa skladá brokovnica?
Brokovnice sú zložené z troch základných prvkov, a to hlaveň, puzdro záveru a pažba. Pažba je prevažne vyrobená klasicky z dreva. Hlaveň u brokovníc sa vyrába s hladkým vývrtom. Takýto vývrt totiž zaručí, že hromadné strely nebudú rotovať ale poletia rovno. Rotovaním by sa mohol dostaviť tzv. kružnicový efekt, a to by vyzeralo tak, že stred terča by bol čistý a strely by padali dookola. Dĺžka hlavne u brokovej zbrane ovplyvňuje presnosť streľby podstatne viac ako u zbrane guľovej a vyrába sa v rozmedzí zhruba 600 až 810 mm. Kratšie hlavne sú výhodnejšie pre použitie v lese, dlhšie zas majú výhodu pri použití v poli.
Krytie
Pre posúdenie rozptylu brokových zbraní bol stanovený pojem krytie, ktorý sa udáva v percentách a určuje sa nasledovne. Vystrelí sa brokom 3,5 mm na vzdialenosť 35 metrov do terča veľkosti 1x1 meter. Potom sa okolo stredu zásahu obkreslí kruh s priemerom 75 cm, spočíta sa počet zásahov v tomto kruhu a určí sa percento krytia. Výpočet krytia sa robí podľa vzorca - počet zásahov v kruhu / počet brokov v náboji x 100%.
Hodnoty krytia sa pohybujú v rozmedzí od 40% u nezahrdlených hlavní po zhruba 80% u hlavní s plným a zosilneným plným zahrdlením.
Zahrdlenie
To je úprava ústiacej časti hlavne brokovnice, ktorá zvyšuje jej krytie. Zahrdlenie udáva, o koľko je zmenšený priemer hlavne. Klasické zahrdlenie zvyšuje rýchlosť brokov a zvyšuje krytie. Podľa veľkosti zúženia rozlišujeme hlavne so štvrtinovým, polovičným, trojštvrťovým, plným a zosilneným plným zahrdlením.