Nakúpte oblečenie so zľavou až 25 % 👻 ZĽAVOVÝ KÓD: DUCH25 👻
Kuše
Šíp karbónový Ek-Archery 7,5" R9 Cobra, 1 ks
Šíp karbonový Ek-Archery 7,5" ADDER Cobra, 1 ks
Šíp karbonový Ek-Archery 15" R-séria Cobra, 1 ks
Letka šípu Ek-Archery R9 - 2" neonová, červená
Šíp duralový 16" HalfMoon Ek Archery, červený 1 ks
Šíp karbonový Halfmoon Ek Archery 20"
Terč JVD Face Fita 40 cm, 1 ks
Šíp plastový 6,5" Ek Archery, 10 ks set
Šíp duralový 20", červený HalfMoon Ek Archery 1 ks
Šíp duralový 6,5" Ek Archery, 10 ks set
Hrot lovecký terčový, ostrý Ek-Archery, 125 grain. 2018
Terč JVD Face Fita 80 cm, 1 ks
Letka Bohning X3 Shield cut 1.75“ biela
Letka Bohning X3 Shield cut 1.75“ čierna
Letka Bohning Zen 4" biela
Letka Bohning Zen 4" čierna
Letka Gas pro GP-400, biela
Letka Gas pro GP-400, čierna
Letka Gas pro GS-200, 2“ neónová oranžová
Letka šípu Ek-Archery 1.8“ pre pištolové kuše - čierna, 1 ks
Letka šípu Ek-Archery 2,5", sada 10 ks
Letka šípu Ek-Archery 3", sada 10 ks
Letka šípu Ek-Archery R9 - 2" neonová, červená
Letka šípu Ek-Archery R9/ ADDER 2“ neónová modrá, 1 ks
Letka šípu Ek-Archery R9/ RX/ ADDER/ Siege/ Whipshot 2“ neónová biela, 1 ks
Letka šípu Ek-Archery R9/ RX/ ADDER/ Siege/ Whipshot 2“ zelená, 1 ks
Letky GAS PRO krútené field efficient 2“ tvrdé RH, červené – 50 ks
Letky GAS PRO krútené field efficient 2“ tvrdé RH, čierne – 50 ks
Letky K&K KSL Jet6 krútené 1.75“ RH fialové, 50 ks
Lučisko Ek-Archery pre kušu Jaguar I/150 Lbs, čierne
Lučisko Ek-Archery pre kušu séria R9 – 90 lbs
Lučisko Ek-Archery VLAD 30 lbs
KUŠE
Predpokladá sa, že kuša je vynálezom Číny, kde sa začala vyskytovať v 5. storočí pred naším letopočtom. Nepochybne bola vymyslená ako vojnová zbraň. Má sa však za to, že kuše vznikli na viacerých miestach vo svete už skôr. Už na začiatku nášho letopočtu Číňania vymysleli opakovaciu kušu, ktorá bola schopná vystreliť až 20 šípov v priebehu niekoľkých sekúnd a používala sa napr. na obranu Veľkého čínskeho múru. Nazývala sa Chu-ko-nu a bola prvou tzv. opakovacou kušou, mala zásobník, ktorý reálne podával šípky. Rýchlosť streľby tak bola oveľa vyššia, avšak jednalo sa o menšiu pištoľovú kušu, tzn. že nebola taká účinná ako veľké jedno-výstrelové kuše. V Európe sa začala kuša objavovať v 5. - 4. storočí pred naším letopočtom v gréckych mestských štátoch. Podobne ako luk, tak aj kuša bola ako vojnová zbraň vytlačená postupne od 15. storočia vynálezom palných zbraní. Aktuálne má najmä športové a lovecké využitie. Nie každá krajina však dovoľuje používať luky a kuše na lov, resp. výkon poľovníctva.
Kuša využíva princíp fungovania luku, ktorý je umiestnený na tele podobnom telu pištole alebo pažbe pušky. Rám kuše je duralový, jej pažba môže byť vyrobená najmä z dreva, tvrdého polyméru alebo z kovu. Dnes sú už kuše výzorom takmer na nerozoznanie od dlhých pušiek. Šírka lučiska označovaná často ako ATA (Axle to Axle – vzdialenosť osí kladiek) je čím ďalej tým užšia a dizajn tak naberá kontúry dlhých strelných zbraní. Ešte pred pár rokmi mali kladkové kuše štandardne šírku lučiska okolo 20“. Dnes sa lučisko zužuje a modernizuje jeho štandard na šírku pod 12“. Ale inak, kuša má viacero zásadných rozdielov ako luk. Napríklad využíva spravidla kratšie šípy ako luk a má väčšiu kinetickú energiu. Šípy do kuše sú radené v tak v širokom spektre, že Vám zatiaľ stačí ich základná kategorizácia podľa typu, pre akú kušu sú určené. Teda pre kuše pištoľové, kladkové alebo reflexné. Ale ani to nie je presné rozdelenie. Šípy do kuší sa ďalej delia podľa materiálu, z akého sú vyrobené. Najčastejšie používané typy šípov sú duralové, potom karbónové, kompozitné sklo-laminátové alebo najnovšie už aj MIX-karbónové (zmes karbónu a sklolaminátu). Drevené šípy sa do kuší už nepoužívajú. Moderné typy kuší dosahujú vysokú rýchlosť, presnosť a sú tiché. To je aj dôvodom, prečo sú tak obľúbené. Pri výstrele je hluk nižší ako zo vzduchovky. A taktiež ide o mechanickú zbraň, ktorá je vo svojej podstate veľmi jednoduchá a nenáročná na obsluhu, údržbu a jej skladovanie.
Rozdiel medzi kušou a lukom je tiež vo výkone. Pri kuši je napínacia sila vyššia kvôli konštrukcii a mechanizmom napínania. Pri napínaní veľkej kuše sa do procesu zapája dolná aj horná polovica tela. Pri luku je to len horná polovica. Napínanie je sofistikované a pomerne bezpečné. Kladkové kuše majú takú tenziu, že ich vlastnými rukami nenapnete. Používa sa na to napínacie lano, tzv. naťahovač.
Ide o špeciálne nylonové lanká, ktoré sú osadené na kušu spôsobom vytvorenia mechanickej kladky, a tým znižujú tenziu tetivy o cca 50%. Takto viete napnúť vysoko výkonnú kladkovú kušu do pár sekúnd. K dispozícii sú aj tzv. kľukové navijaky, ktoré znižujú tenziu tetivy až o 90-93 %.
Napínanie je takmer bez námahy a tento úkon zvládne aj slabší strelec, alebo napríklad strelec so zdravotným problémom rúk a pod.
Výkonné kuše však majú oveľa väčšiu prieraznosť a dostrel šípu. Účinný dostrel kadkovej kuše je niekoľko stoviek metrov. Dolet šípu sa neudáva a šíp vie preletieť aj viac ako 500 metrov. Pri reflexných kušiach je zvyčajne účinný dostrel do 50 metrov. Pre pištoľové kuše platí niečo iné, pretože dnes už máme k dispozícii rôzne hybridy, ako kladkové pištoľové kuše so špeciálnymi šípmi, ktoré dosahujú podobný výkon ako väčšie a nebezpečné kladkové kuše. Napríklad silné pištoľové kladkové kuše Supersonic s výkonom cez 330 fps – 100.6 m/s.
Krátke kuše sa zvyknú označovať aj ako pištoľové, pretože ich rám a rozmer pripomína pištole. Napínajú sa zvyčajne priamoťažným napínacím mechanizmom alebo zalamovacím mechanizmom, ktorý sa zvykne označovať ako COBRA SYSTEM. Dnes je veľmi moderná aj pištoľová kuša Cobra system R9 a jej novšie verzie, ktoré sa napínajú atypicky ale jednoducho spodnou pákou ako nožnice.
Napínacia sila pištoľových kuší býva v rozmedzí od cca 50 lbs až do cca 130 lbs. K dispozícii máme varianty s reflexnými ramenami alebo s ramenami s kladkami. Kladkové kuše uvoľňujú vďaka kladkám viac kinetickej energie. Pričom reflexné lučiská kuší, teda tradičné, ktoré pracujú len na princípe pnutia a ohybu majú kinetickú energiu nižšiu. Aj keď závisí od viacerých faktorov, ktoré udávajú celkový výkon kuše. Na niektoré modely kuší je možné nainštalovať aj rôzne taktické príslušenstvo, ako napr. kolimátor, laser, taktické svietidlo, prednú rukoväť, zadnú pažbu, držiak šípov a iné.
Samozrejme, na trhu sú aj iné typy mechanizmov kuší napríklad pneumatické, ktoré sú však u nás zaradené v inej kategórii zbraní a nie sú tak voľne predajné.
Najpopulárnejšie však zostávajú kuše všeobecne kategorizované, teda pištoľové, reflexné a kladkové. Streľba z kuše aj luku je krásny šport, zažijete pri ňom veľa zábavy, relaxu a dobrodružstva. Nezabúdajte však na to, že ide o zbraň, ktorá môže vyzerať nevinne, ale dokáže spôsobiť vážne zranenia.
V našej ponuke nájdete kvalitné kuše od svetových výrobcov ako EK Archery, Poe Lang, Steambow, Man Kung, Barnett a iné. Medzi najobľúbenejšie modely pištoľových kuší patrí jednoznačne model Hori Zone Redback 80 lbs a Cobra R9 90 lbs. Najpredávanejšie a obľúbené reflexné modely sú kuše Jaguar I a II Pro. V kategórií kladkových kuší sú najpredávanejšie modely HEX 400 a Guillotine. Pre náročnejších a skúsených strelcov máme v ponuke aj značku Barnett, ktorá je americkým lídrom a znakom vysokej kvality. Ich kuše sú detailne prepracované a majú vlastné patentové technológie.
Ak si vyberiete z našej ponuky kušu, nezabudnite si k nej dokúpiť aj náhradné šípy, terče, terčovnice a iné príslušenstvo, prípadne si nechajte u nás poradiť a zostaviť objednávku podľa Vašich potrieb.
Pištoľové kuše a ich využitie
Pištolové kuše sa radia medzi účinné mechanické zbrane zväčša s napínacou silou od 50 do 80 libier. Ich veľkosťou a tvarom často budia dojem, že ide len o hračky. Ale pozor! Takéto malé kuše sú dostatočne účinné a silné na ulovenie menších hlodavcov, malej zveri a pod. Prechádzajú si vylepšeniami v oblasti dizajnu, výkonu, ovládania, ale aj typov použitých strel alebo šípov. Dnešné pištoľové kuše dosahujú rýchlosť strely až 235 fps - 72 m/s.
Najinovatívnejšie modely kuší značky Barnett
Barnett Outdoors je svetový popredný výrobca kuší. Tak ako pri mnohých úspešných príbehoch, tento sa začal tiež skromne. V roku 1958 sa muž menom Bernard Barnett venoval svojej hobby práci s kušou v jeho garáži v anglickom mestečku Wolverton, kde skonštruoval svoju prvú kušu. Prešlo pár rokov a Bernard Barnett začal postupne vybavovať objednávky svojich známych, na ktorých jeho práca zapôsobila. Boli ohúrení dizajnom, s ktorým Bernard prichádzal a vtedy sa to začalo. Reputácia jeho práce rástla a objednávky na kuše prichádzali z celého Anglicka, postupom času už z celej Európy.
Otec kladkových lukov
História kladkových lukov nesiaha až do takej doby ako objavenie prvých jednoduchých lukov. Začiatkom 60-tych rokov sa Holless Wilbur Allen z Kansas city v Missouri (USA) zapodieval myšlienkou skonštruovať prvý kladkový luk, ktorý by mal výhodu oproti zaužívaným reflexným lukom. Allen bol americký vynálezca prvého kladkového luku, ktorý si dal aj patentovať 23. júna 1966. Patent mu bol udelený ako U.S. Patent 3.486.495 v decembri 1969.